Hajdůchová Petra


* 14.2. 1988

BcA. Petra Hajdůchová
Nivnická 162,
Dolní Němčí 687 62,
Česká republika

+420 721 283 029

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Vzdělání
od 2010 (Magisterský program) Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Fakulta Multimediálních komunikací
Reklamní Fotografie
BcA.


2007 - 2010 (Bakalářský program)
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Fakulta Multimediálních komunikací
Reklamní Fotografie

Zahraniční stáž: 2009 bezalel academy of arts and design, jerusalem, izrael (Freemover)


Ocenění
2011 2 . místo, fotografický soubor "Yeshua"
Frame010, Mezinárodní fotografická soutěž

2004 2. místo, fotografický dokumentární soubor "Vozíčkáři"
Dny lidí dobré vůle, Velehrad


Kolektivní výstavy

2011 Frame010, Dům pánů z Kunštátu, Galerie G99, Brno

2011 Ohlédnutí 2010, Klub kultury Reduta , Uherské Hradiště

2011 Frame010, Leica Gallery, Praha

2010 Projekce autorských knih, Langhans gallery, Praha

2010 Projekty ARF, LOFT 577, Zlín

2010 Projekty, bunkr, Zlín

2009 IV. Folklórní fotosalon, Kulturní dům, Uherské Hradiště

2009 Made in Israel, Ambasáda České republiky v Tel Avivu, Izrael

2008 Projekty, Areál svitu - budova č. 12, Zlín

2008 Vánoční výstava, Základní škola, Dolní Němčí

2007 Patos, Areál svitu - budova č. 32, Zlín

2006 Umění pomáhat, Kino Hvězda, Uherské Hradiště

2005 Dny lidí dobré vůle, Velehrad

2003 Vánoční výstava, Základní škola, Dolní Němčí

 

|| Vývoj (2008)
Mým cílem bylo vytvořit jednu jedinou fotografii, která by měla umět mluvit sama za sebe, bez použití explikace či názvu. Moje fotografie má v sobě spoustu symbolů lidské nevinnosti a viny.

|| 3D (2009)
Tyto fotografie byly součástí fotografického projektu s názvem Prostor. Cílem tohoto projektu bylo zaměřit se na samotnou definici pojmu Prostor s užitím neobvyklých technik pro fotografii. Vybrala jsem si metodu 3D zobrazení. Tento soubor vypráví o vzpomínkách na mé dětství. Předměty, které jsem použila jsou originální. Všechno jsem inscenovala jako divadelní scénu za pomocí "divadelního osvětlení".

|| Yeshua (2009)
Největší inspirací tohoto díla plného symboliky, které se týka Ježíše Krista (Aramejsky a Hebrejsky Yeshua), bylo osobní navštívení míst, kde J. Kristus prožíval svůj život, kterými prošel a přitom udělal mnoho zázraků.
Celý soubor je o mapování Kristova cestování po Izraeli, o jednoduchém zachycení míst, výběrem lokalit, která nám sama svou polohou, umístěním a konkrétními předměty napovídají, jaká událost se na daném místě podle biblických příběhů odehrála. V některých fotografiích je použito jednoduchých předmětů, symbolicky vysvětlujících a dotvářejících děj. Sám Ježíš je šetrně ztvárněn použitím bílého plátna na každé z fotografií. A to jako symbolika jeho bytí na jednotlivých místech. Bílé plátno má dále symbolizovat jeho čistotu a nebezkost.
Jednotlivé fotografie jsou doplněny o konkrétní citace z Bible, které se slučují s daným místem a skutkem J. Krista.

||Kdybych byla (2010)
Jak bych asi vypadala, kdybych byla třeba Japonka nebo Indka, jak bych se asi jmenovala, jaké by byly mé záliby a povinnosti... Chtěla jsem si na chvíli vyzkoušet být někým jiným.
Každé „převtělování se" má dvě části. V první části jsem ve fázi „transformace", kde se pozvolna stávám někým jiným. Tato „hra" vyvrcholila v druhé části fotografie, kde se ze mě, pomocí make-up, paruky, typického oděvu, doplňků a v neposlední řadě gest, stává Arab Shayan Imran, Japonka Yoshimi, Indka Anusua, Kazaška Sandalchan a další, než se vracím přes Slovensko v podobě Anny Štefáníkové domů a stává se ze mě Moravan Tomáš Juřenčák.. Jak oděvy a doplňky, tak i tato jména jsou autentická.

|| Móda

|| Při západu (2011)
Touto prací chci poukázat na lidskou samotu. Jako zástupce jsem si vybrala starého člověka, který samotou trpí nejvíce. Cítí se sám, ztratil nejbližší osobu, zbytek rodiny je daleko. Na místech obvykle přeplněných lidí, má pocit úzkosti a odloučenosti, čas plyne a nic se nemění. Doba stmívání podporuje atmosféru a pocity osamělosti. Snad už jen západ slunce ho přivádí na jiné myšlenky. Stejně tak jako píše o Malém princi Antoine de Saint-Exupéry: „Jednou jsem viděl slunce zapadat třiačtyřicetkrát!" A po chvilce jsi dodal: „Víš..., když je člověku moc smutno, má rád západy slunce..." „Tedy v den, kdy jsi viděl západ třiačtyřicetkrát, bylo ti tolik smutno?"